Lahinguväli

Mitte kaotajatest, vaid mäletajatest.

Esietendus 07.10.2021

Lavastuse pealkirja põhjal võiks arvata, et räägime sõjast. Aga see ei ole nii. Paide Teatri “Lahinguväli” ei ole lavastus Teisest maailmasõjast, Trooja või Kabuli langemisest. See pole lavastus kahuritest ja kaevikutest, sõduritest ja surmast. Lahing, mida laval peetakse, on ühtaegu väiksem ja suurem, sest lahingtegevus ei toimu kusagil mujal kui ainult sinu enda peas.

See on lavastus inimestest, kes peavad oma igapäevast lahingut ajaga, mis tahab ennast aina ja aina ümber kirjutada.

Jah, nimelt ajaga. Sest maailma ajalugu kirjutatakse liivale. Olgugi, et kirjutatakse ka kivisse ja pärgamendile, paberile ja papüürusele, raiutakse kaljudesse ja lukustatakse koodidesse, hüütakse õhku ja põletatakse raudtahvlitesse, aga kunagi jääb selles kõigest alles ainult liiv. Igav liiv ja tühi väli. Ja selles ei ole õigupoolest midagi hirmsat. Sest kui kõik on jälle liivaks saanud, algab kõik uuesti. Alati.

Ja maailma ajalugu? Ega see polegi muud, kui kõikide inimeste isiklike ajalugude summa. Keeruline? Ei, lihtne. See hetk, mil sa kõndima õppisid, on täpselt samamoodi osa maailma ajaloost nagu Rooma riigi langus aastal 476.

Lavastus viib publiku rännakule tema isiklikule lahinguväljale, tema pähe, tema mällu. See tähendab, et see, kas tegemist on komöödia või tragöödiaga, eepose või päevikuga, luuletuse või romaaniga, on iga vaataja jaoks erinev.

  • Lavastaja Jan Teevet

    Lavastusdramaturg Oliver Issak

    Kunstnik Kairi Mändla

    Etendajad - autorid Maria Paiste // Kirill Havanski // Johannes Richard Sepping

    Helimaastike arhitekt Kenn-Eerik Kannike

    Valgusmaastike arhitekt Mikk-Mait Kivi

    Valguspiltide valitseja Kermo Pajula

    Produtsendid Harri Ausmaa // Margaret Tilk

  • Hetkel mängukavas etendusi pole

Kui mõni lavastus tundub hargnevat seitsme tuule suunas, siis Paide Teatri „Lahinguväli” võiks peopessa ära mahtuda küll, iseasi, kas seda ka tõsta jaksab. Pooleteise tunni ja vaatajaid ringjalt ümbritsevate heledate kardinate sisse mahub päris palju: lavastus küsib, meenutab, võimaldab, kehtestab ja pakub välja, aga ei jookse sealjuures eest, vaid ootab mõtestajat kannatliku naeratusega järele.
— Saara Liis Jõerand, Müürileht